Witamina D w organizmie człowieka spełnia bardzo wiele funkcji. Jest odpowiedzialna za wchłanianie wapnia, dlatego przeciwdziała krzywicy, osteoporozie i próchnicy zębów. W układzie nerwowym i mięśniowym zapobiega nerwobólom i bólom mięśniowym, warunkuje dobry sen i stymuluje wydzielanie endorfin, które odpowiadają za dobry nastrój. Działa też immunomodulująco podnosząc odporność. Niektóre badania wskazują, że witamina D może zmniejszać ryzyko zachorowania na grypę, a także na pewne rodzaje nowotworów. Poprawiając funkcje obronne organizmu witamina D ma też udział w zapobieganiu i leczeniu chorób autoimmunologicznych. W stwardnieniu rozsianym – sezonowe braki witaminy D powodują zaostrzenie objawów choroby. Badania prowadzone ostatnio na dużą skalę pokazały też, że suplementacja witaminy D w dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu I, a suplementacja tej witaminy u osób z cukrzycą typu II poprawa wydzielenie insuliny i tolerancję glukozy. Witamina D poprawia także zdolności regeneracyjne wątroby, a do tego zapobiega nadciśnieniu i niewydolności serca. Działa też w układzie rozrodczym: u mężczyzn zwiększając spermatogenezę, a u kobiet hamując powstawanie mięśniaków macicy.
Obecnie bardzo mocno apeluje się, aby zadbać o odpowiedni poziom tej witaminy w surowicy krwi. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest najlepszym sposobem podniesienia jej poziomu. Trzeba jednak pamiętać, że synteza skórna witaminy D jest uzależniona od wystawienia skóry w głównej mierze na działanie promieniowania słonecznego UVB. W związku ze zmianą kąta padania promieni słonecznych, ten rodzaj promieniowania nie dociera do powierzchni ziemi powyżej pewnej szerokości geograficznej na północ i na południe od równika w okresie jesienno-zimowym. Polska znajduje się właśnie w tej strefie, dlatego w naszym kraju istnieją oficjalne zalecenia suplementacji witaminy D.
Od października do kwietnia zaleca się suplementację u dzieci, młodzieży i u dorosłych. Dzieci i młodzież powinny przyjmować 600-1000 jednostek międzynarodowych (IU) dziennie. A dorośli i 800-2000 IU. Dokładną dawkę ustala lekarz.
Całoroczną suplementację powinny stosować osoby starsze powyżej 65 roku życia, ze względu na zmniejszoną wydajność syntezy skórnej, osoby pracujące na nocną zmianę oraz wszyscy, którzy nie mają możliwości regularnego przebywania na słońcu.
Aby precyzyjnie ustalić dawkę suplementacji warto przeprowadzić badanie poziomu witaminy D w surowicy krwi. Chodzi o poziom metabolitu 25OH witaminy D. Na podstawie badania lekarz ustala dawkę suplementacji.
Wartości referencyjne dla witaminy D:
Niedobór < 10 ng/ml
Poziom niewystarczający 10-30 ng/ml
Poziom prawidłowy 30-100 ng/ml
Poziom idealny:
– dzieci i młodzież 20- 60 ng/ml
– dorośli 30-80 ng/ml
Toksyczność > 100 ng/ml
Właściwy poziom witaminy D we krwi warunkuje zdrowie wielu narządów i układów. Jeśli wykonasz badanie poziomu witaminy D w surowicy i okaże się że masz niedobór tej witaminy, zachęcam Cię do konsultacji z lekarzem. Odpowiednia suplementacja może uchronić Cię przed poważnymi dolegliwościami w przyszłości.