Miłe słowa są jak plaster miodu…

Dobre słowo, uznanie i pochwała wciąż zbyt rzadko znajdują wyraz w naszym codziennym życiu. A już Salomon powiedział, że „miłe słowa są jak plaster miodu, słodyczą dla duszy i lekarstwem dla ciała.”

Dobre słowo, uznanie i pochwała wciąż zbyt rzadko znajdują wyraz w naszym codziennym życiu. Tak się jakoś dzieje, że zapominamy docenić syna lub córkę, kiedy przyniosą ze szkoły dobre stopnie. Jakoś niezręcznie nam podziękować żonie za dobry obiad, który mamy dzisiaj na stole, czy współpracownikowi za dobrze wykonaną pracę. A przecież nic nie zadawala dzieci bardziej niż zainteresowanie rodziców, współmałżonków niż wzajemne uznanie i wdzięczność, a pracowników niż świadomość, że ich wysiłek został zauważony. Faktycznie szczere wyrazy uznania mogą zmienić życie człowieka. Kiedy przeprowadzono badania wśród kobiet, które opuściły swoich mężów okazało się, że główną przyczyną ich odejścia był brak uznania ze strony męża. Najprawdopodobniej podobne badania wśród mężczyzn przyniosłyby podobne rezultaty. Często jesteśmy tak pewni lojalności swoich współmałżonków, że nie przychodzi nam do głowy powiedzieć im, jak bardzo ich cenimy, kochamy i potrzebujemy. W naszych kontaktach nie wolno nam zapominać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i potrzebujemy dobrego słowa, uznania i poczucia, że ktoś nas kocha. Jest to niezbędne dla naszego zdrowia jak witaminy. Kiedy nie mamy specjalnych zmartwień, zwykle około 95% naszych myśli poświęcamy sprawom, które dotyczą nas samych.. Jeśli więc przestaniemy myśleć o sobie, a zajmiemy się wyszukiwaniem dobrych cech drugiej osoby, możemy mieć udział w uczynieniu jej zdrowszą i szczęśliwszą. Czyń innym tak, jakbyś chciał, by tobie czynili. Nie ma w tym nic nowego. Dwadzieścia wieków temu Jezus mówił o tym pośród skalistych pagórków Judei. Jest to jedna z najważniejszych zasad na świecie warunkujących szczęście w rodzinie i w społeczeństwie. A „co z serca idzie, do serca wraca.”  I nie chodzi tu o pochlebstwa. „Jest wielka różnica pomiędzy pochwałą a pochlebstwem. Jedno jest szczere, a drugie nie. Jedno dobywa się z serca, a drugie z ust. Pierwsze nie jest samolubne, a drugie tak. Jedno jest powszechnie uznane, a drugie zgodnie potępione”. Spróbuj zatem dostrzec zalety drugiego człowieka. Potem szczerze i uczciwie dawaj wyraz uznaniu. Aprobuj z serdecznością i pochwal. To doda innym zdrowia, radości  i zadowolenia. I zobaczysz, że tobie też!

 „Miłe słowa są jak plaster miodu, słodyczą dla duszy i lekarstwem dla ciała.” Salomon

Ciało

Miłe słowa są jak plaster miodu…

Dobre słowo, uznanie i pochwała wciąż zbyt rzadko znajdują wyraz w naszym codziennym życiu. A już Salomon powiedział, że „miłe słowa są jak plaster miodu, słodyczą dla duszy i lekarstwem dla ciała.”

Czytaj więcej »
Ciało

Zadbaj o dobry poziom witaminy D

W okresie jesienno-zimowym warto pamiętać o jednej z najważniejszych witamin – witaminie D. Nazywamy ją witaminą słońca, bo powstaje w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. W Polsce od października do kwietnia jej synteza najczęściej jest niewystarczająca, bo i słonecznych dni mamy niewiele.

Czytaj więcej »
Serce

Szczęśliwi żyją dłużej i nie chorują

Optymiści obdarzają świat uśmiechem. Idą przez życie radośnie, pogodnie myślą o przyszłości przekonani, że trudne sytuacje są tylko po to, aby cieszyć się perspektywą wyjścia z opresji obronną ręką i stać się silniejszym po doświadczeniach. Ci bez humoru – by przetrwać – dosładzają swoje życie i zajadają smutki słodyczami.

Czytaj więcej »
Inne

Przyleciały skowronki

Skowronek stał się dla mnie symbolem nadziei i radości – nadziei na lepsze jutro i radości, która nie gaśnie pomimo przeciwności, które mogą pojawić się na drodze życia.

Czytaj więcej »

[wbcr_php_snippet id="1292"] Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Zasób 17

Nasza strona korzysta z plików cookie, kontynuując korzystanie z niej zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji tutaj.